بیوگرافی شکسپیر

بیوگرافی شکسپیر

بیوگرافی شکسپیر

ویلیام شکسپیر در 26 آوریل سال 1564 در شهر استراتفورد انگلستان غسل تعمید داده شد. از سال 1594، شکسپیر به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضا گروه تئاتر مردان لرد چامبلین شناخته می‌شد.

آثار کمی در رابطه با زندگی حرفه‌ای شکسپیر در دسترس است و زندگی او تا حد زیادی مبهم باقی مانده است. چیزی که واضح است این است که شکسپیر در طول 20 سال نمایش‌نامه‌هایی را نوشته که طیف وسیعی از احساسات انسانی را درگیر خود می‌کنند.

خاستگاه مرموز شکسپیر

از زمان شکسپیر تا به امروز، آثار او در شهرها و روستاهای بی‌شماری به اجرا در آمده‌اند با این حال؛ داستان زندگی خود او هنوز مانند رازی سربسته باقی مانده است.

در رابطه با زندگی شکسپیر دو منبع اصلی وجود دارد که مورخان با استناد به این دو منبع، طرح کلی زندگی او را ترسیم نموده‌اند.

یکی آثار هنری، نمایش‌نامه‌ها، شعرها و غزلیات شکسپیر و دیگری اسناد رسمی کلیساها و پرونده‌های بایگانی شده دادگاه‌ها. با این‌حال، تنها شرح مختصری از وقایع خاص زندگی او در دسترس است.

زندگینامه انسانهای بزرگ

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

سال‌های جوانی شکسپیر

از آنجا که سند معتبر و دقیقی درباره روز تولد شکسپیر در دسترس نیست، با استناد به آن‌چه در کلیسای استراتفورد انگلستان کشف شده، روز غسل تعمید ویلیام شکسپیر، 26 آوریل سال 1564 به ثبت رسیده است.

به این ترتیب احتمالا شکسپیر متولد 23 آوریل سال 1564 است و این روزی است که به عنوان تاریخ تولد او شناخته می‌شود.

ویلیام، سومین فرزند یک خانواده 8 نفره بود. پدرش جان شکسپیر، تاجر چرم و مادرش ماری آردن بوده است. شکسپیر دو خواهر بزرگتر و سه برادر کوچک‌تر از خود به نام‌های گیلبرت، ریچارد و ادموند داشته است.

قبل از تولد ویلیام، پدرش تاجری موفق و صاحب منصب بوده اما طبق آنچه در دسترس است، ثروت او در دهه 1570 به شدت کاهش یافته و مشکلات مالی شدیدی پیدا کرده است.

سوابق بسیار اندکی درباره دوران کودکی ویلیام موجود است که هیچ‌ یک از آنها راجع به دوران تحصیلی او اطلاع دقیقی به ما نمی‌دهند.

مورخان بر این باور هستند که به احتمال زیاد، شکسپیر به مدرسه جدید شاه در استراتفورد می‌رفته و در آنجا خواندن، نوشتن و ادبیات باستانی روم و یونان را آموخته است و از آنجا که فرزند یک مقام عالی‌رتبه بوده، بدون شک مشمول آموزش رایگان بوده است.

زندگی خصوصی و ازدواج شکسپیر

ویلیام شکسپیر در 28 نوامبر سال 1582 با دختری به نام آنه هاثوی در روچستر، ایالت کانتربری ازدواج کرد. در زمان ازدواج، ویلیام 18 ساله و آنه 26 ساله و باردار بوده است.

فرزند اول این زوج دختری به نام سوزانا بود که در 26 می 1583 متولد شد و دو سال بعد و در دوم فوریه سال 1585، صاحب یک جفت دوقلوی دختر و پسر به نام‌های همنت و جودیت شدند. همنت در سن 11 سالگی و به دلایل نامعلوم از دنیا رفت.

از بعد از تولد دوقلوها تا 7 سال بعد از آن هیچ اطلاعاتی در باره شکسپیر در دسترس نیست. مورخان این دوران را به نام “سال‌های گمشده” خطاب می‌کنند و گمانه زنی های زیادی درباره آنچه در این دوران اتفاق افتاده انجام می‌دهند.

از بزرگی نترس.بعضی بزرگ متولد میشوند.بعضی بزرگی را به دست میآورند و بعضی ضربه ی بزرگی پیش رو دارند
از بزرگی نترس.بعضی بزرگ متولد میشوند.بعضی بزرگی را به دست میآورند و بعضی ضربه ی بزرگی پیش رو دارند

زندگینامه انسانهای بزرگ

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

تئاتر شکسپیر

شواهد موجود حاکی از آن است که در سال 1592، شکسپیر از راه بازیگری تئاتر و نمایش‌نامه نویسی در لندن امرار معاش می‌کرده است. 

در سپتامبر سال 1593 در یک نسخه از Stationers’ Register” یک نمایش‌نامه‌نویس انگلیسی به نام رابرت گرین نقد تند و تیزی درباره شکسپیر منتشر نمود و به طور علنی به شکسپیر و آثار او توهین کرد و شکسپیر را یک موجود تازه‌به‌دوران رسیده خواند.

مورخان درباره این نقد نظریات متفاوتی دارند اما، بسیاری از آنان معتقدند که همین انتقاد توهین‌آمیز، مقدمه رشد شکسپیر شده و باعث شده او برای رسیدن به سطح نمایش‌نامه‌نویسان مطرح آن دوران از جمله:

کریستوفر مارلو، توماس ناشه و یا خود رابرت گرین و مطابقت با آثار آنان تلاش بیشتری انجام دهد.

در دهه 1950 شکسپیر رهبری گروه تئاتر مردان لرد چامبرلین را بر عهده داشت. پس از به تخت نشستن شاه جیمز اول در سال 1603، گروه تئاتر مردان لرد چامبرلین به گروه مردان پادشاه تغییر نام یافتند.

گروه تئاتر مردان پادشاه در میان مردم لندن محبوبیت داشت و طبق اسناد موجود، در همین دوران آثار شکسپیر نیز به عنوان ادبیات عامه پسند به فروش می‌رسید. در قرن شانزدهم، این گونه نمایش‌ها و تئاترها مورد قبول افراد رده بالای مملکتی واقع نمی‌شد با این حال؛

بسیاری از اشراف‌زادگان از هنر تئاتر حمایت می‌کردند و با هنرپیشه‌های این گروه ها روابط دوستانه نزدیکی برقرار می‌کردند.

سامان‌دهی زندگی و کسب وکار

تا سال 1597، 15 عدد از 37 اثر شکسپیر به چاپ رسیدند. اسناد مدنی نشان می‌دهند که در این دوران شکسپیر دومین منزل بزرگ استراتفورد را برای خانواده خود خریداری کرد که به آن “خانه جدید” می‌گفتند.

از منزل شکسپیر در استراتفورد تا لندن با اسب 4 روز فاصله بود به همین خاطر او هر 40 روز یکبار و بعد از پایان هر دوره نمایش به منزل می‌رفت.

در سال 1599 ویلیام شکسپیر و شرکای تجاری‌اش، تماشاخانه خود را با نام “تماشاخانه جهان” در جنوب رودخانه تایمز راه اندازی نمودند. بعدها با سرمایه گذاری‌های پرسود و بهبود اوضاع مالی، دیگر شکسپیر فقط یک نویسنده نبود.

محققان و مورخان بر این باورند که این سرمایه گذاری‌ها و پیشرفت‌های مالی باعث شد او زمان بیشتری برای نوشتن بی‌وقفه نمایش‌نامه‌هایش داشته باشد.

سبک نگارش شکسپیر

نخستین نمایش‌نامه‌های شکسپیر به سبک مرسوم آن دوران و با به‌کارگیری استعاره‌ها و عبارات لفظی سنگین و استادانه نوشته می‌شد که به طور طبیعی با طرح داستان‌ها و شخصیت‌های نمایش‌نامه‌های او هم‌تراز نبود.

اما از آنجایی که شکسپیر نویسنده‌ای خلاق بود، اهداف خود را با سبک نوشتاری سنتی آن دوران تطبیق داد و جریان تازه‌ای را در ادبیات راه اندازی کرد.

آثار ابتدایی شکسپیر: نمایش‌نامه‌های تاریخی و کمدی

به غیر از نمایش‌نامه رومئو و ژولیت، دیگر آثار اولیه شکسپیر که اغلب مضمونی تاریخی داشتند در اوایل دهه 1590 نوشته شدند.

نمایش‌نامه‌های ریچارد دوم، هنری ششم (قطعات 1و 2و 3) و هنری پنجم نتایج مخرب حکومت‌های ضعیف و فاسد را به نمایش در می‌آوردند که توسط مورخان درام، به عنوان روش شکسپیر در توجیه ریشه‌های سلسله تئودور تفسیر شده است.

شکسپیر در طول زندگی خود چندین نمایش‌نامه کمدی نیز نوشت که از آن جمله می‌توان به رمان کنایه‌دار “رویای نیمه شب تابستان”، “تاجر ونیزی”، “ هیاهوی بسیار برای هیچ ” و … اشاره نمود.

آثار بعدی شکسپیر: تراژدی ها و تراژدی-کمدی‌ها

از سال 1600 به بعد شکسپیر شروع به نوشتن نمایش‌نامه‌هایی تراژیک نمود. هملت، شاه لیر، اتللو و مکبث از جمله آثار تراژدی شکسپیر به حساب می‌آیند و شخصیت‌های این داستان‌ها برداشتی زنده از خلق‌وخوی نامناسب و عالم‌گیر انسانی هستند.

برای مثال شخصیت هملت در نمایش‌نامه‌ای به همین نام، نشانگر خیانت، کیفر، زنا و فساداخلاقی است. این فسادهای اخلاقی معمولا قهرمان داستان را در طول نمایش تخریب کرده و روند داستان را تغییر می‌دهد.

در سال‌های پایانی عمر، ویلیام شکسپیر چند اثر تراژیک-کمدی دیگر نوشت که از میان آن‌ها می‌توان به حکایت زمستان و طوفان اشاره نمود.

بیشتر از آنچه مینمایی داشته باش.کمتر از آنچه میدانی سخن گوی
بیشتر از آنچه مینمایی داشته باش.کمتر از آنچه میدانی سخن گوی

مرگ شکسپیر

ویلیام شکسپیر در 23 آوریل سال 1616 یعنی روز تولدش و در سن 52 سالگی درگذشت و جسدش دو روز بعد در کلیسای مقدس ترینیتی به خاک سپرده شد.

شکسپیر بیشتر اموال خود را برای دختر بزرگش سوزانا به ارث گذاشت ولی طبق رسوم یک سوم از اموال او به همسرش آنه هاثوی تعلق گرفت.

زندگینامه انسانهای بزرگ

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

آنچه از «شکسپیر» نمی‌دانستید

بیش از چهار قرن از زمان حیات شکسپیر می‌گذرد، اما شاهکارهای او همچنان بارها و بارها در دنیای هنرهای تصویری و نمایشی مورد اقتباس قرار می‌گیرند. بحث‌های جنجالی بسیاری حول محور زندگی این نویسنده‌ی بزرگ رنسانسی وجود دارد.

450 سال از ظهور «ویلیام شکسپیر»، شاعر و نمایشنامه‌نویس بزرگ تاریخ ادبیات انگلیس میگذرد .در این مطلب به  10 نکته کمتر گفته‌شده از زندگی شکسپیر خالق نمایشنامه‌هایی چون «هملت»، «شب دوازدهم»، «مکبث» و «اتللو» بیان می کنیم.

** ما دو «شکسپیر» داشتیم

«ادموند»، برادر ویلیام شکسپیر هم که شش سال از وی کوچکتر بود و ‌هم به عنوان بازیگر در لندن کار می‌کرد، نتوانست مثل برادرش در این حرفه موفقیت کسب کند.

ادموند در سن 27 سالگی درگذشت و مراسم ختم پرهزینه‌ای برای وی در کلیسای «سن ساویور» برگزار شد.

** شکسپیر، شاعری ثروتمند

او که در حوزه‌های بازیگری، نمایشنامه‌نویسی و سرمایه‌داری کمپانی‌های تئاتر فعال بود، ‌در سن 33 سالگی مالک «نیو پِلِیس»، دومین عمارت بزرگ استراتفورد شد.

طبق وصیت‌نامه‌ خالق «مکبث»، 300 پوند که تنها بخشی از سرمایه‌ی او بود به «جودیث» دختر دومش رسید.

اگر این مبلغ را به پول امروزی تبدیل کنیم، حدود 50 هزار پوند می‌شود. این در حالی است که «توماس دکر» همکار نمایشنامه‌نویس شکسپیر تمام عمرش را به خاطر بدهکاری در مسیر بین این زندان و آن زندان سرگردان بود.

مرا دوست بدار یا از من متنفر باش هردو نیکی به من است.اگر مرا دوست بداری در قلب تو خواهم بود و اگر از من متنفر باشی در ذهنت جای خواهم داشت
مرا دوست بدار یا از من متنفر باش هردو نیکی به من است.اگر مرا دوست بداری در قلب تو خواهم بود و اگر از من متنفر باشی در ذهنت جای خواهم داشت

** شکسپیر دست‌تنها نبود

در دورانی که این شخصیت بزرگ ادبی زندگی می‌کرد،‌ همکاری در نگارش نمایشنامه‌ها امری عادی تلقی می‌شد، تا جایی که گاه سه یا چهار نویسنده در نگارش متن یک اثر همکاری داشتند.

گرچه شکسپیر به انفرادی کار کردن علاقه داشت،‌ بخش‌هایی از آثار روی متعلق به نویسنده‌ای دیگر است.

او «تیمون آتِنی» را با «توماس میدلتون» نوشت و «هنری هشتم» حاصل همکاری شکسپیر و «جان فلچر» است. علاوه بر این، گفته می‌شود بخش‌هایی از نمایشنامه ماندگار «مکبث» که به دیالوگ‌های جادوگرها مربوط می‌شود را هم میدلتون به نگارش درآورده است.

** شکسپیر، بنیانگذار انگلیسیِ امروز

با این که دانشجویان ادبیات انگلیسی، زبان شکسپیر را ثقیل و شاعرانه‌ می‌دانند،‌ بخش وسیعی از زبان انگلیسی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد را نویسنده‌ی «رام کردن زن سرکش» خلق کرده است.

او اولین نویسنده‌ای بود که بعضی واژه‌ها را در زبان انگلیسی ابداع کرد. انگلیسی‌زبان‌ها کلماتی همچون radiance، bloodstained ،eyeball ،assassination و lackluster را به شکسپیر مدیون هستند.

عباراتی چون «به درد سر افتادن‌»، «رسیدن روزهای خوب‌»، «سرما خوردن‌»، «شکستن یخ» و… را نیز این شاعر و نمایشنامه‌نویس شهیر وارد زبان انگلیسی کرده است.

هیچ چیز به اسم خوب و بد وجود ندارد.ولی تفکر آن را به وجود می آورد
هیچ چیز به اسم خوب و بد وجود ندارد.ولی تفکر آن را به وجود می آورد

زندگینامه انسانهای بزرگ

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

** غزلیات شکسپیر ریشه در زندگی وی ندارند

اطلاعات ما در این زمینه قطعیت 100 درصدی ندارد، اما می‌دانیم که سرودن مجموعه غزل در آن دوران بسیار مُد بوده است.

«اسپنسر»، «سیدنی» و بسیاری از دیگر شعرای هم‌عصر شکسپیر در سرودن این‌گونه شعر دستی داشتند.غزل در دوره رنسانس نوعی نمایش مهارت‌های تکنیکی محسوب می‌شد و شعرا لزوما عاشق‌پیشه نبودند.

ممکن است جوان زیبا و بانوی تاریک غزل‌های شکسپیر ریشه در واقعیت داشته باشند، اما به نظر می‌رسد بیشتر بُعد دراماتیک شخصیت او خالق این شخصیت‌ها و ماجراها بوده است.

** دختر شکسپیر بی‌سواد بود!

ویلیام شکسپیر و «آن هاتوی» سه فرزند داشتند که تنها دو دخترشان به نام‌های «سوزانا» و «جودیث» زنده ماندند. سوزانا می‌توانست نامش را امضا کند، اما خواهر کوچک‌ترش کاملا بی‌سواد بود.

سوادآموزی در آن دوران مهارتی مفید در زمینه‌ تجارت و کسب‌وکار به حساب می‌آمد که عمدتا در انحصار مردان بود. شکسپیر مرد زمانه‌ی خود بود و در آن روزگار، تحصیلات ارزشی برای زنان به شمار نمی‌رفت.

** شکسپیر به آیندگان اهمیت نمی‌داد

حداقل در مورد نگه‌داری نمایشنامه‌هایش می‌توان چنین گفت که او اهمیتی به حفظ و چاپ آن‌ها نمی‌داد. هفت سال از مرگ شکسپیر گذشته بود که انجمن‌های هنرهای نمایشی اولین نسخه‌ چاپی نمایشنامه‌های او را منتشر کردند.

شکسپیر در زمان حیاتش علاقه‌ای به جمع‌آوری و چاپ کارهایش نداشت و دلیل آن شاید این بود که وی نمایشنامه‌هایش را دارای ارزش ادبی نمی‌دانست.

زمانی که «بن جانسون» نمایشنامه‌هایش را به چاپ رساند‌، مردم خندیدند و گفتند: چطور می‌توانی نمایشنامه‌هایی سطح پایین را آثارت بدانی؟

** شکسپیر وارثی نداشت

«همنت» تنها پسر شکسپیر بود که در 11 سالگی درگذشت. «سوزانا» فرزندی نداشت و تمام بچه‌های «جودیث» در کودکی از دنیا رفتند. هیچ‌یک از سه برادر او ازدواج نکردند. نسل نویسنده‌ صاحب‌نام انگلیسی با گذشت 25 سال از مرگ وی از بین رفت.

** دویست سال انتقام از شکسپیر!

زمانی که پس از انقلاب سال 1660 سالن‌های تئاتر بازگشایی شدند، انگلیس‌ها هر بلایی خواستند بر سر آثار شکسپیر آوردند؛

نمایشنامه‌ها را به چند بخش تقسیم کردند‌، آن‌ها را به آثار موزیکال و پانتومیم تبدیل کردند و حتی عناصر تراژیک آن‌ها را حذف و اثر را با پایان‌بندی شاد خاتمه دادند.

در سال 1681 ناوم تیت – نویسنده – «شاه لیر» را با ازدواج «کوردلیا» و «ادگار» به پایان رساند. قرن نوزدهم بود که خیال هواداران شکسپیر دوباره به آسودگی رسید.

** شکسپیر و دشمنان رده‌بالا

تنفر از شکسپیر و انتقاد از آثارش داستانی کهنه است، اما جالب است بدانید «ولتر» و «جورج برنارد شاو» دو تن از دشمنان درجه‌ یک کارهای این چهره‌ی ادبی درخشان بودند. ولتر «هملت» را «کاری از یک وحشی مست» می‌دانست.

پادشاه «جورج سوم» درباره او گفت: اصلا اثر به دردبخوری در میان کارهای شکسپیر وجود دارد؟ تنها یکی به این سوال «نه» می‌گوید.

جورج برنارد شاو، نمایشنامه‌نویس بزرگ ایرلندی هم در نقد «سیمبلین» شکسپیر در یک روزنامه نوشت: خیلی خیالم راحت می‌شد اگر او را نبش قبر می‌کردم و سنگسارش می‌کردم.

زندگینامه انسانهای بزرگ

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

منبع

beytoote.com

setare.com

Latest News

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید *