بیوگرافی پل گوگن

بیوگرافی پل گوگن
پل گوگن هنرمند فقیر تاثیر گذار

اوژن آنری پل گوگن (به فرانسوی: Eugène Henri Paul Gauguin) (زادهٔ ۷ ژوئن ۱۸۴۸ – درگذشتهٔ ۸ مهٔ ۱۹۰۳) نقاش و تندیس‌گر فرانسوی و یکی از مهمترین چهره‌های سبک پسادریافتگری بود.

زندگینامه انسانهای بزرگ

دریانورد، کارمند بانک و نقاش آماتور

پل گوگن قبل از آن که تصمیم به نقاشی بگیرد چندسالی در ناوگان بازرگانی فرانسه کار و در دریا زندگی کرد.

سپس شغلی را در یک موسسه دلالی سهام در پاریس آغاز کرد که پردرآمد بود. خانواده‌ای تشکیل داد. همسرش پنج فرزند به دنیا آورد. نقاشان امپرسیونیست به آثار نقاشی‌اش علاقمند شدند و آثارش را به نمایشگاه‌شان فراخواندند.

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

شروع نقاشی به صورت حرفه‌ای

گوگن ۳۵ ساله بود که تصمیم گرفت علاقه‌اش به نقاشی را به حرفه آینده خود تبدیل کند. از همسر و فرزندان‌اش چشم پوشید و خود را یکسره در اختیار کار قرار داد. در نقاشی‌هایش به فرهنگ می‌پرداخت و طبیعت.

Day of the God
Day of the God

عرفان، جاذبه‌های جنسی، رویا و حقیقت موضوع‌های نقاشی‌هایش بودند. او در آثارش رنگ را با ترکیبات تازه و غیرمنتظره‌ای به کار برد و به معانی روانشناختی رنگ پرداخت و از خط‌های گویا و ساده کردن طراحی سود جست.

علاقه به ماوراء طبیعت

گوگن از تمدن می‌گریخت و آن را نوعی بیماری می‌انگاشت. به شهر ” پنتاون”، در ایالت برتانی فرانسه رفت.

Vision After the Sermon
Vision After the Sermon

در آنجا کوشید زندگی ساده روستایی را با داستان‌های انجیل بیامیزد. کشتی گرفتن یعقوب با فرشته (۱۸۸۸) یکی از نخستین آثار در این زمینه بود. زنان روستاییِ معتقد به این مبارزه تخیلی می‌نگرند؛ مبارزه‌ای که در ذهن‌شان انجام می‌شود.

زندگینامه انسانهای بزرگ

گوگن در قالب عیسی مسیح

هنرمندان شهر ” پنتاون”، در ایالت برتانی فرانسه آثار نقاشی به سبک پست امپرسیونیستی گوگن را تحسین می‌کردند.

The Yellow Christ
The Yellow Christ

او پس از سفری به “پاناما” و ” مارتینیک”، دعوت ونگوگ را گرچه علاقه‌ای به این سفر نداشت پذیرفت و نزد او به شهر “ارل” رفت. گوگن که خود را برتر از هنرمندان زمانه خود می‌پنداشت، در سال ۱۸۸۹ خود را در قالب عیسی مسیح نقاشی کرد.

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

بین حقیقت و رویا
بیوگرافی پل گوگن
بیوگرافی پل گوگن

سفر بعدی او تاهیتی بود. گوگن با امید به دست‌یابی به آزادی کامل به این جزیره رفت، اما متوجه شد که رویاها در باره این جزیره پس از حمله اروپائیان به آن ازمیان رفته‌اند.

او معترض بود که چرا مردمان این جزیره “سنت‌ها، مد و فرهنگ مسخره ما را تا حد خنده‌داری تقلید می‌کنند.” نقاشی‌های گوگن در تاهیتی اما این جزیره را چون بهشت تصویر می‌کنند.

زندگی ناموفق در تاهیتی

گوگن که نقاشی‌هایش در تاهیتی آرزوی اروپائیان را در نزدیک شدن به بیگانگان تحقق می‌بخشید در باره سفرش به تاهیتی می‌نویسد که مردمان این جزیره گرچه غرایز اولیه خود را گم کرده‌اند اما هنوز «زیبا چون آثار هنری باقی مانده‌اند.»

The White Horse
The White Horse

تابلوهای گوگن به فروش نمی‌رسیدند و او در فقر به زندگی‌اش ادامه می‌داد. همسرش نیز دیگر از او قطع امید کرده و با فرزندانش به دانمارک مهاجرت کردند.

زندگینامه انسانهای بزرگ

اروپایی وحشی

گوگن دوسال بعد در فقر و تنگدستی به فرانسه بازگشت. می‌گوید که در این دوران گرچه وحشی‌تر از سابق بود، اما معلوماتش بیشتر شده بودند. در فرانسه از موفقیت خبری نبود.

Woman with a Flower
Woman with a Flower

او باز به تاهیتی بازگشت، اما دیگر از زندگی سیر بود. کوشش او برای خودکشی ناموفق ماند. برای او که عاصی بود تنها نقاشی باقی مانده بود که با آن خود را مشغول کند. در این زمان برای به‌دست آوردن مخارج زندگی‌اش برای روزنامه‌های طنز مطلب می‌نوشت.

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

شهرت با تاخیر

گوگن با خلق اثر “از کجا آمده‌ایم؟ چه هستیم؟ به کجا می رویم؟” در سال ۱۸۹۷ میلادی به موضوع زندگی پرداخت؛ زندگی از تولد تا مرگ همراه با ترس‌ها و شادی‌های آن.

Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going?
Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going?

گوگن با این اثر به شهرت رسید و آثارش مورد توجه قرار گرفتند. یک تاجر آثار هنری در پاریس تصمیم گرفت پل گوگن را حمایت مالی کند.

زندگینامه انسانهای بزرگ

مرگ در تنهایی در بهشت

مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی، بیماری‌های گوناگون و اختلافات همیشگی با مقامات اداره مستعمرات فرانسه عرصه را بر گوگن تنگ کرده بودند.

او که دیگر کمتر نقاشی می‌کرد در سال ۱۹۰۳ در سن ۵۵ سالگی در یکی از جزایر مارکیز در جنوب اقیانوس آرام درگذشت و به این ترتیب زندگی یکی از آفرینندگان مفهوم جدید نقاشی به پایان رسید.

بیوگرافی پل گوگن
بیوگرافی پل گوگن
زندگی یک هنرمند

گرچه پل گوگن همواره با اعتماد به نفس به آثار خود می‌نگریست و آنها را پراهمیت می‌دانست، اما پس از مرگش بود که توجه کلکسیونرهای آثار هنری و موزه‌ها نسبت به او و آثارش جلب شد.

امروز پل گوگن یکی از مشهورترین هنرمندان تاریخ اروپا به حساب می‌آید. بنیاد بیِلر در سوئیس از هشتم تا ۲۸ ژوئن حدود ۵۰ اثر گوگن را که به موزه‌های مختلف و صاحبان شخصی جهان تعلق دارند، در نمایشگاه شهر بازل عرضه می‌کند.

از فروشگاه نقاشی ما دیدن کنید

Latest News

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید *